Jakie są najbardziej znane potrawy lubelszczyzny ?

Lubelszczyzna to teren wschodniej części kraju, nie daleko granicy z Ukrainą. Region ten charakteryzuje się swoimi tradycjami. Kuchnia wschodnia jest powszechnie lubiana i ceniona, choć nie zawsze zdrowa i lekkostrawna. Potrawy regionalne lubelszczyzny w kilku słowach można by opisać jako proste, jednak smaczne i pożywne. Niektóre dania, czy potrawa są znakiem typowym dla tego regionu Polski. Jednym z nich jest tak zwany cebularz, a więc okrągły placek, który to jest pokryty cebulą oraz posypany makiem. Kolejnym równie znanym specjałem popularnym w okolicach Lublina jest gryczak, czyli rodzaj ciasta z nadzieniem z kaszy gryczanej. Te charakterystyczne przekąski są lubiane i często kupowane zarówno przez mieszkańców lubelszczyzny, jak i turystów. Jedną z najbardziej, o ile nie najbardziej znaną i lubianą potrawą regionalną są pierogi. Mogą być one nadziewane kaszą gryczaną oraz serem, jednak warto zauważyć, iż tylko w tym regionie Polski podaje się je w wersji na słodko, ze śmietaną. Pierogi, które mają nadzienie wykonane z ziemniaków i sera są nazywane ruskimi.

pierogi ruskie

Nierzadko można spotkać też pierogi, które są nadziewane sezonowymi owocami takimi, jak na przykład truskawki, bądź jagody, czy też wiśnie.
Potrawy regionalne lubelszczyzny wyróżniają się na tle innych regionów kraju, dlatego też turyści zazwyczaj bardzo chwalą tę kuchnię. Warto podkreślić, iż na terenie lubelszczyzny również popularnie i lubiane są potrawy na bazie ryb słodkowodnych, do których jest łatwy dostęp, gdyż na tamtych terenach jest dużo stawów. Kuchnia lubelska może poszczycić się zarówno prostymi, skromnymi daniami, jak i bardziej wykwintne dania. Można znaleźć wiele inspirujących przepisów dań, które są charakterystyczne dla tego rejonu Polski. Kolejną ciekawą potrawą, o której warto wspomnieć są flaki, czy też forszmak. Będą w okolicach Lublina z pewnością warto wybrać się do niektórych restauracji, które oferują dania typowe dla lubelszczyny. Choć niektóre z nich wydają się być mało atrakcyjne, to jednak kuchnia ta jest bardzo lubiana i ceniona na terenie całego kraju, a nawet przez obcokrajowców. Przepisy kuchni lubelskiej nierzadko są też wykorzystywane w innych województwach, zwłaszcza przez osoby, które kiedyś były w okolicy Lublina i miały styczność z tamtejszą kuchnią. Potrawy regionalne lubelszczyzny mogą służyć jako wzór, iż da się gotować smacznie oraz prosto i pożywnie wykorzystując przy tym zaledwie podstawowe gatunki warzyw, które to są dostępne w Polsce niemal przez cały rok.

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply