Własny lokal gastronomiczny – od czego zacząć?

Wiele osób szukając pomysłu na własny biznes, bardzo chce poprowadzić swój własny lokal gastronomiczny. Najczęściej wiąże się to z posiadaniem ogólnego zamysłu, pewnego ukierunkowania działań, ale zazwyczaj jest to także tożsame z tym, że na ma się pojęcia o tym jak zacząć. Tak ważny krok wymaga zadania sobie na wstępie kilku ważnych pytań, które pomogą w określeniu dalszej drogi.

Własny lokal gastronomiczny – od czego zacząć?

Przed przystąpieniem do działań prowadzących do otwarcia takiego lokalu, należy dokładnie przemyśleć wszystkie szczegóły. To one doprowadzą bowiem do stworzenia jak najlepszego i efektywnego planu biznesowego. Im dokładniejszy będzie taki plan, tym większe będą szanse, że powstały w przyszłości interes odniesie na rynku gastronomicznym sukces. Najważniejsze jest to, by najpierw zastanowić się nad ukierunkowanie planu, a dopiero później zacząć załatwiać pierwsze formalności. Jak wspomniane było już wcześniej, do stworzenia planu posłużyć może zadanie sobie odpowiednich pytań. Po pierwsze, należy zastanowić się jaki ma być to punkt. Będzie to bar, kawiarnia, restauracja czy może budka/food truck z fast foodami? Trzeba wybrać to zgodnie z własnymi preferencjami, ale też biorąc pod uwagę szacowane koszta. Restauracja zawsze będzie o wiele droższa niż np. food truck. Trzeba więc wiedzieć jakie nakłady finansowe chce się ponieść na nowy interes. Po drugie, określić trzeba koncepcję lokalu, zadając sobie pytanie czy będzie to franczyza, spółka czy może własny biznes? Przemyślenie tej kwestii wiązać się będzie z tym, jakie koszta będzie się w stanie ponieść na samym początku (w czasie uruchamiania lokalu). Trzeba jednak pamiętać o efektach takich decyzji, to znaczy o tym z kim ewentualnie trzeba będzie się dzielić zyskami (i w jakiej skali), oraz o tym kto zapłaci kiedy interes się nie powiedzie. Po trzecie, planując otworzenie własnego lokalu gastronomicznego trzeba wybrać dla niego jak najlepszą lokalizację. Tutaj znaczenie będzie miał charakter biznesu: eleganckiej restauracji nie powinno umieszczać się przy szkole czy uniwersytecie, a food track raczej nie sprawdzi się w otoczeniu wieżowców i renomowanych firm. Po czwarte, bardzo ważnym pytaniem będzie to dotyczące opłat za lokal pod inwestycję – a dokładniej tego jak chce się je wykonywać. Do wyboru jest tutaj dzierżawa, kupno, wynajem od osoby prywatnej albo od miasta.

Kolejne kroki – czego trzeba się dowiedzieć i na co zwrócić uwagę?

Kiedy już przemyśli się i zdecyduje o wyżej wymienionych sprawach, następuje czas sprawdzenia tego, jakie formalności należy spełnić, by planowany lokal nadawał się do prowadzenia w nim działalności gastronomicznej. Może w tym pomóc prawnik, samodzielne sprawdzenie krajowych przepisów, wizyta w lokalnym oddziale Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, a także przeczytanie informacji znajdujących się na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Wybrany lokal trzeba następnie przygotować do ustawienia i montażu niezbędnego wyposażenia. Najpierw należy sprawdzić instalacje i stan budynku, by dodać albo poprawić wybrane elementy. W tym celu najlepiej skontaktować się z fachowcami, to znaczy: hydraulikiem, gazownikiem i elektrykiem. Lokal zawsze musi bowiem spełniać określone w przepisach warunki. Powinien też oczywiście pasować do charakteru planowanej działalności. To od tego ostatniego zależeć będzie np. wielkość kuchni, rodzaj zaplecza (spiżarnia, chłodnia, magazyn) oraz ilość łazienek. Kolejnym krokiem będzie już zorientowanie się w otoczeniu, sąsiednich lokalach – a więc konkurencji. Takie działania pomogą w przygotowaniu skutecznej strategii marketingowej – takiej, które zachęci klientów do odwiedzenia nowego miejsca. Ważne będzie też wymyślenie chwytliwej nazwy. Najlepiej takiej, która stanie się podsumowaniem koncepcji założonego lokalu. Ostatnim, ale jednym z najważniejszych zadań będzie ustalenie menu i zakupienie wszystkich niezbędnych do niego rzeczy (maszyn, wyposażenia kuchni i zastawy). Na końcu, przed otwarciem trzeba przygotować się do tzw. odbioru lokalu przez Sanepid, który sprawdzi czy nowe miejsce spełnia wszystkie normy. Dokładne zaplanowanie swoich działań i ich umiejętna realizacja, pomogą w stworzeniu wymarzonego lokalu. Później pozostanie jedynie należyte zadbanie o klientów – tak, by chcieli wracać do swojego nowego ulubionego miejsca.

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply