Wybieramy winiarkę. Jaka chłodziarka do wina będzie najlepsza?

Każde, nawet najwykwintniejsze danie, może smakować jeszcze lepiej, jeśli jest podawane w towarzystwie znakomitego wina. Wino jest z kolei bardzo wrażliwym na wszelkie gwałtowne zmiany trunkiem, dlatego też najlepiej jest je przechowywać w specjalnie do tego przeznaczonej przestrzeni. Nie każdy może pozwolić sobie na posiadanie prywatnej piwniczki, zlokalizowanej w podziemiach prowadzonego lokalu gastronomicznego. Każdy restaurator, czy właściciel klubu ma jednak możliwość nabycia specjalistycznej chłodziarki do wina. Jakimi cechami powinien charakteryzować się taki sprzęt i na co zwrócić szczególną uwagę zaopatrując się w tego rodzaju urządzenie? Dowiedz się, jak wybrać chłodziarkę do wina, która będzie dostosowana do Twoich wymagań i pozwoli utrzymać alkohol w odpowiedniej temperaturze!

Dlaczego warto mieć chłodziarkę do wina?

Chcąc trafić prosto w serce klientów, którzy są smakoszami wykwintnych win, musisz zaopatrzyć się w urządzenie, jakim jest chłodziarka do wina. Temperatura otoczenia w znaczący sposób wpływa na walory smakowe i wizualne wina. Trunek ten przechowywany w nieodpowiednich warunkach może ulec zepsuciu. Niekorzystnych procesów nie powstrzyma nawet szklana butelka ani korek. Nie tylko zbyt wysoka temperatura jest wrogiem dobrego wina. Szkodzą mu również takie czynniki jak niewłaściwa wilgotność, zbyt mocne światło, wyraziste zapachy, czy nawet nadmierne wibracje. Chłodziarka do wina jest urządzeniem, wewnątrz którego można stworzyć dla butelki wina niemal idealne warunki i uchronić je przed utratą tego, co najlepsze. Tylko w optymalnych warunkach wino może dobrze się starzeć, z roku na rok zyskując na szlachetności, pięknym wyglądzie, smaku i bukiecie bogatych aromatów.

Chłodziarka do wina umożliwia także przechowywanie butelek z trunkiem w odpowiedniej dla nich pozycji. Aby wino właściwie leżakowało, należy umieszczać butelki w orientacji poziomej, w taki sposób, aby korek był chociaż częściowo zanurzony w winie. Nie można dopuścić do sytuacji, w której wysycha on całkowicie, ponieważ wtedy nie chroni właściwie wina, a do wnętrza butelki mogą przenikać niepożądane zapachy. Suchy korek ulega skurczeniu, wskutek czego między nim a szyjką butelki może powstać wolna przestrzeń.

Chłodziarka do wina – czym różni się od zwykłej lodówki?

Wina nie powinno się przez długi czas przechowywać w lodówce. Pierwszym i najważniejszym argumentem, jaki przemawia przeciwko takiemu traktowaniu wina, jest temperatura. Ta panująca w lodówce jest dla większości win zdecydowanie zbyt niska. We wnętrzu lodówki zazwyczaj mieszają się także różne aromaty. Zdecydowanie niekorzystnie wpływają one na smak i bukiet wina – nawet jeśli jest ono fabrycznie zamknięte. Winiarki służą tylko i wyłącznie do magazynowania butelek wina, więc ryzyko wyrządzenia szkody przez niepożądane zapachy w zasadzie znika. Klasyczne lodówki – w odróżnieniu od chłodziarek do wina – nie pozwalają precyzyjnie panować nad wilgotnością. Wilgotność wewnątrz winiarki jest zazwyczaj bardzo wysoka (na poziomie 70%, a nawet 80%). Czynnik ten pozwala zapobiec wysychaniu korka od wina i przedostawaniu się do środka powietrza. W chłodziarce do wina można zmieścić też o wiele więcej butelek niż w tradycyjnej lodówce. Dodatkowo półki winiarki są w specjalny sposób wyprofilowane i dostosowane do przechowywania win. Zwykłe lodówki często nie są też odpowiednio dobrze chronione przed wstrząsami. Tymczasem każde, nawet najsłabiej wyczuwalne wibracje, mogą negatywnie wpływać na dojrzewanie wina.

Choć dobre chłodziarki do wina to wydatek rzędu kilku lub nawet kilkunastu tysięcy, z pewnością będzie to udana inwestycja. Pracując z wykwintnymi winami, żaden restaurator, kucharz, czy właściciel innego lokalu gastronomicznego nie może pozwolić sobie na uszczerbek na jakości serwowanych trunków.

Czym powinna wyróżniać się dobrej jakości chłodziarka do wina?

Dobre chłodziarki do wina, które będą w stanie posłużyć przez długie lata, powinny charakteryzować się określonymi cechami. Bardzo ważna jest budowa drzwiczek. Najczęściej winiarki mają szyby blokujące przedostawanie się do środka promieni UV. Umożliwia to estetyczne wyeksponowanie butelek wina we wnętrzu urządzenia, a jednocześnie zapobiega psuciu się tego napoju pod wpływem światła. Jeśli w winiarce mają być przechowywane rozmaite rodzaje win, warto wybrać taką, która stwarza możliwość ustawienia różnych temperatur na poszczególnych półkach. Pozwoli to uzyskać pewność, że każdy typ wina przechowywany jest w optymalnych dla niego warunkach. Warto zwrócić również uwagę na to, czy chłodziarka do wina jest wyposażona w specjalny system, który umożliwia utrzymanie optymalnej wilgotności powietrza. Tego rodzaju elektroniczne rozwiązanie zdecydowanie ułatwia korzystanie ze sprzętu, jakim jest chłodziarka do wina. Istotnym elementem jest też system filtrowania zapachów. Jednym z najskuteczniejszych rozwiązań w tej dziedzinie jest zastosowanie filtra węglowego. Winiarki wysokiej klasy są wyposażone w system wytłumiania wibracji i wstrząsów. Umożliwia on trunkom spokojne leżakowanie i dzięki niemu nie są one narażone na wstrząsy generowane przez otoczenie i samo urządzenie. Na rynku można wybierać spośród różnych chłodziarek do przechowywania wina. Wiele chłodziarek do wina jest urządzeniami wolnostojącymi, ale niektórzy klienci decydują się na te przeznaczone do zabudowy. Kolejnym ważnym czynnikiem będzie pojemność chłodziarki. Lepiej nie decydować się na wyrost na urządzenie o większej kubaturze, ponieważ nawet gdy będzie stać ono w połowie puste, to i tak będzie wykorzystywać cenną energię. Zużycie energii jest następnym ważnym kryterium. Warto wybrać chłodziarkę do przechowywania wina, która w swojej specyfikacji będzie opatrzona jak najwyższą klasą energooszczędności. Trzeba pamiętać, że tego rodzaju urządzenie pracuje niemal nieustannie, w związku z czym generuje także określone koszta związane z poborem energii elektrycznej. Im bardziej energooszczędne urządzenie, tym wydatki na prąd będą niższe. Chłodziarka do wina powinna również elegancko się prezentować. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy jest ona wyeksponowana w przestrzeni lokalu, która nie jest ukryta przed wzrokiem klientów.

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply