Jaką zmywarkę gastronomiczną wybrać?

Praca na kuchni i zamówienia gości lokalu gastronomicznego generują zazwyczaj góry naczyń, które należy pozmywać. Ręczne zmywanie jest bardzo pracochłonne, a dokładne wyczyszczenie garnków i talerzy wymaga naprawdę wiele czasu. Na szczęście jest sposób na to, jak usprawnić cały ten proces – wystarczy wyposażyć kuchnię w profesjonalną zmywarkę gastronomiczną. To jeden z tych sprzętów, który potrafi diametralnie zmienić funkcjonowanie i zdecydowanie usprawnić pracę na kuchni. Zadajesz sobie pytanie, jak wybrać idealną zmywarkę, która w 100% będzie odpowiadać Twoim potrzebom? Zapoznaj się z naszymi radami w tym zakresie i dowiedz się, na co powinieneś zwrócić uwagę przy zakupie urządzenia.

Dlaczego zmywarka gastronomiczna jest niezbędnym elementem wyposażenia zaplecza?

Wielu właścicieli lokali gastronomicznych sądzi, że nie potrzebuje zmywarki gastronomicznej. Ich punkt widzenia diametralnie się zmienia się w momencie, gdy doposażą swoją restaurację i przekonają się jak obecność zmywarki usprawnia pracę personelu kuchennego. Dodatkowo przepisy sanitarne nakładają na właścicieli lokali gastronomicznych wymóg spełniania określonych norm. Odpowiednie przygotowanie naczyń do ponownego użycia jest niezwykle ważne – muszą one być pozbawione wszelkich bakterii i drobnoustrojów. Trudno osiągnąć taki efekt podczas ręcznego zmywania, dlatego zmywarka gastronomiczna jest niezbędnym elementem wyposażenia.

Innym aspektem jest kwestia ekologii – zmywarki pozwalają na znaczną oszczędność wody i energii elektrycznej. Ważne jest tylko to, aby wybrać urządzenie o jak najlepszych parametrach. Dobrze dobrana zmywarka gastronomiczna doskonale sprawdzi się w każdej restauracji, barze, czy kawiarni – bez względu na jej wielkość i powierzchnię, jaką zajmuje zaplecze kuchenne.

Jakie są rodzaje zmywarek gastronomicznych?

Zmywarki zazwyczaj dzieli się według kryteriów określających ich rodzaj przeznaczenia. Najczęściej w lokalach gastronomicznych spotyka się klasyczne zmywarki do naczyń. Z tego segmentu można wybierać spośród największej liczby dostępnych modeli i marek. Wśród nich można znaleźć urządzenia należące do różnych przedziałów cenowych, dzięki czemu każdy inwestor – nawet ten z niezbyt zasobnym portfelem – może pozwolić sobie na kupno takiego sprzętu. Zmywarka do naczyń jest wielofunkcyjna i uniwersalna – jest przeznaczona do zmywania różnego rodzaju naczyń, garnków i sztućców. Wśród tego rodzaju urządzeń wyróżniamy zmywarki montowane podblatowo, zmywarki kapturowe oraz zmywarki tunelowe przeznaczone do użytku przemysłowego. Zmywarki do naczyń to najbezpieczniejszy wybór w przypadku różnorodnej zastawy stołowej, ponieważ mają wiele programów mycia, dzięki czemu łatwo jest dopasować cykl mycia do czyszczonych przedmiotów.

W barach i kawiarniach zdecydowanie lepiej sprawdzi się zmywarka do mycia szkła. Oferują nieco inne ustawienia temperatury i ciśnienia wody, dzięki czemu nie ma ryzyka, że podczas cyklu mycia delikatne szklane naczynia, kieliszki, szklanki, czy kufle zostaną uszkodzone. W takich zmywarkach używa się też nieco delikatniejszego płynu myjącego, jednak mimo to szklane naczynia po wyjęciu ze zmywarki są krystalicznie czyste.

W restauracjach, które dziennie wydają wiele porcji posiłków i w których personel pracuje przy użyciu garnków o dużym litrażu, dobrze sprawdzi się zmywarka do garnków. Zazwyczaj są one zdecydowanie większe niż pozostałe modele zmywarek, a ich budowa umożliwia wygodne zmywanie garnków, pojemników, czy brytfann.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru zmywarki gastronomicznej?

Przed ostatecznym wyborem urządzenia, należy rozważyć kilka kluczowych kwestii. Przede wszystkim warto przeanalizować liczbę przygotowywanych dziennie i wydawanych porcji jedzenia. Pozwoli to oszacować, jaka powinna być pojemność zmywarki, tak by wydajnie mogła zmywać naczynia. Wymiary zmywarki są też ściśle uzależnione od powierzchni, którą dysponujesz. Zmywarkę należy również dopasować i dostosować do aktualnej zabudowy kuchennej. Oczywiście w miejscu, gdzie ma znajdować się urządzenie musi być ulokowana rura do podłączenia zmywarki i gniazdo elektryczne. Warto zwrócić uwagę na to, czy zmywarka posiada wystarczającą liczbę zróżnicowanych programów i jaką klasą energooszczędności została opatrzona. Najlepsze zmywarki gastronomiczne są zaklasyfikowane do klasy ekonomicznej A+++.

Mamy nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom zdecydowanie łatwiej będzie Ci wybrać zmywarkę do naczyń, a zakup ten posłuży Ci przez długie lata.

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply